Pałac w Kurozwękach

Pierwsze wzmianki o Kurozwękach, niewielkiej acz pięknej miejscowości w województwie Świętokrzyskim, pochodzą z XIII wieku. Około drugiej połowy XIV wieku Dobiesław z Kurozwęk wybudował drewniano-murowany zamek, siedzibę rodu Kurozwęckich. Budowla na początku miała charakter obronny oraz był jednym z pierwszych murowanych zamków rycerskich w Polsce. Zamek później wielokrotnie przebudowywano, aż osiągnął obecną formę.

Wokół pałacu i parku odzyskanego na początku lat 90tych XX wieku przez spadkobierców dawnych właścicieli rozwinęło się wiele inicjatyw, dzięki którym Kurozwęki wybierane są często jako miejsce weekendowych wypadów rodzinnych.W części zamkowej mamy do dyspozycji hotel, restaurację i sale muzealne w podziemiach. Wokół odnowionego zamku rozciąga się stary przecięty rzeczką park, w nim oranżeria z kawiarnio-cukiernią. Miejsce to nie jest pozbawione romantyzmu i wiele par przyjeżdża tu, by podczas spaceru wyznać sobie miłość. Na uboczu znajduje się miejsce rozrywki dla dzieci z placem zabaw, mini zoo, zjeżdżalnią linową i paintballem. W oddali widać jedyną w Polsce hodowlę bizonów amerykańskich, które możemy obejrzeć z bliska w ramach safarii.

Wnętrza kurozwęckiego Pałacu udostępnione są do zwiedzania tylko z przewodnikiem. W piwnicach pałacu zorganizowana została salka muzealna, w której obejrzeć można reprodukcje broni rycerskiej oraz zabytki znalezione podczas prowadzonego od 2000 roku odgruzowywania i porządkowania piwnic zamkowych. Zwiedzanie obejmuje również pierwsze piętro pałacu – sala balowa, salony, taras widokowy, krużganki i XVIII w. kaplica, jak również dziedziniec.

W skład muzeum wchodzi sala w której znajdują się pamiątki rodziny Popielów, jak również drugie pomieszczenie, gdzie mieści się galeria obrazów Józefa Czapskiego. Oprócz rodzinnych fotografii można w nim zobaczyć bardzo piękne i cenne obrazy, srebra, zegary, odznaczenia, książki, porcelanę i wiele różnych pamiątkowych przedmiotów. Pozostałe dzieła sztuki z pałacu w Kurozwękach można oglądać w Muzeum Narodowym w Kielcach jako depozyt rodziny Popielów.