Żywe muzeum w Ćmielowie

Województwo Świętokrzyskie kusi wieloma ciekawymi miejscami, takimi jak potężny Dąb Bartek w Zagnańsku, Mur Oporowy w Bobrzy, znajdująca się w Chęcinach Jaskinia Raj czy Rezerwaty Kadzielnia i Wietrznia w sercu Kielc. Ciekawym miejscem, które przyciąga każdego roku rzeszę turystów jest również Muzeum Żywej Porcelany w Ćmielowie, zlokalizowane na terenie Fabryki Porcelany AS Ćmielów.

W muzealnym przedsionku sufit udekorowany jest sześćdziesięcioma płytami porcelanowymi z kopiami malowideł wielkich artystów Renesansu. To właśnie tam zwiedzających powita profesjonalny przewodnik, który opowie o fabryce i specyfice tego wspaniałego miejsca, przekaże główne informacje o kolekcji porcelany figuralnej tutaj produkowanej i jej rozlicznych sukcesach.

Pan Adam Spała, oprócz tego, że jest właścicielem fabryki porcelany, jest także artystą i autorem figurek projektowanych i wykonywanych w Ćmielowie. Wszystkie figurki wykonywane i malowane są ręcznie, po czym wypalane są w wielkich piecach. Znakiem szczególnym produkowanych w tym miejscu figurek jest różowy stempel i odręczny podpis autora danej figurki.

Porcelanę w Ćmielowie wyrabia się już od roku 1804. Muzeum prezentuje technikę wypalania porcelany starymi metodami, a także pokazuje, jak robi się to obecnie.

W Żywym Muzeum Porcelany w Ćmielowie dowiedzieć się można dlaczego polska porcelana figuralna produkowana w Ćmielowie to ewenement artystyczny na skalę światową, porównywalny do pojawienia się Picassa w malarstwie, na czym polega specyfika ręcznego zdobienia porcelany, co to jest drugi oryginał oraz jak i dlaczego porcelana trafiła do Ćmielowa. Ponadto jednym z punktów wycieczki jest wejście do wnętrza starego, już nieużywanego pieca, w którym można zapoznać się z jedyną i niepowtarzalną techniką wypalania porcelany oraz obejrzenia filmu o regionie i procesie technologicznym wytwarzania porcelanowych rzeźb.

Fabryka Porcelany AS Ćmielów zatrzymała w czasie ponadczasowe wartości i osiągnięcia pokoleń pracujących w porcelanie. Odtworzyła najlepsze wzory, tradycje i wartości, ponieważ porcelana to więcej niż szlachetny wyrób.

Porcelanowe figurki w Fabryce Porcelany w Ćmielowie wykonywane są odręcznie i w ten sam sposób są malowane i dekorowane. Zwiedzający mają okazję przekonać się na własne oczy, że figurki wykonywane w Ćmielowskiej Fabryce nie są zwyczajnym bublem, a wysokiej jakości produktem, unikatowym na skalę światową.

To miejsce warto odwiedzić w rodzinnym gronie. Pracownicy Żywego Muzeum są świetnie przygotowani na przyjęcie dzieci i w przyjemny sposób przekazaniu im wiedzy o procesie produkcji porcelany.