Dąb „Bartek”

W dolinie rzeki Bobrzy znajduje się do dziś jeden z najpiękniejszych pomników przyrody – dąb „Bartek”. Od stuleci gubi jesienią liście, a wiosną okrywa się młodą zielenią. Gdyby umiał mówić, byłby skarbonką legend i prawdziwych opowieści. Najstarszy w Polsce dąb liczący sobie wg źródeł od 600 do 1200 lat. Jego średnica wynosi 3,14 m, obwód 9,85 m, a wysokość dochodzi do 30 m. Gdzie się on znajduje? Oczywiście w Zagnańsku w województwie Świętokrzyskim!

Dla wielu ludzi „Dąb Bartek” jest symbolem siły i wytrwałości. Mimo wielu dramatycznych przeżyć Dąb Bartek pozostaje nadal drzewem żywym.

Dąb „Bartek” jest jedną z większych atrakcji Gór Świętokrzyskich – stał się symbolem Gminy Zagnańsk i całego regionu Świętokrzyskiego. Dąb Bartek jest najbardziej znanym drzewem w Polsce. Rośnie między Bartkowem a Zagnańskiem w woj. świętokrzyskim.

Legenda głosi, że był ulubieńcem królów. Biwakowali pod nim w czasie polowań Bolesław Krzywousty i Kazimierz Wielki. Władysław Jagiełło w jego cieniu modlił się, a Jan III Sobieski ukrył ponoć w dziupli rusznicę, szablę turecką i butelkę przedniego wina.

Obecnie największym problemem strażników pomnika i samego dębu jest próchnienie pnia. „ Bartek” zaczął się niebezpiecznie przechylać pod ciężarem jednego z konarów. Konieczne będzie zabezpieczenie go przed złamaniem lub wywróceniem się drzewa.