Wśród najróżniejszych metod badawczych, którymi posiłkuje się współczesna archeologia ważne miejsce zajmuje eksperyment naukowy. Na gruncie takich właśnie naukowych doświadczeń powstały „Dymarki Świętokrzyskie”. Jest to jedna z większych imprez plenerowych u podnóża Łysej Góry.
Jest to w zasadzie jedyny tego typu przypadek w Polsce, gdzie eksperyment naukowy, któremu towarzyszy szereg imprez, przez blisko czterdzieści lat znajduje liczną grupę wiernych odbiorców. „Dymarki” stały się ważnym wydarzeniem kulturalnym w życiu miejscowych społeczności, a odbiorcami są nawet ludzie spoza granic naszego kraju. Zagraniczni goście uznają to wydarzenie za kwintesencję bogatych tradycji gospodarczych i kulturowych regionu świętokrzyskiego.
Góry Świętokrzyskie Bardzo szybko uświadomiono sobie, że odwoływanie się do bogatych tradycji przeszłości stwarza również doskonałą okazję do prezentacji współczesnych dokonań gospodarczych i obok rekonstrukcji starożytnych pieców hutniczych, stanęły salony wystawowe przodujących zakładów pracy i stragany twórców ludowych. Góry Świętokrzyskie noclegi Całość stwarzała niepowtarzalną atmosferę przyciągającą przez ponad trzy dziesięciolecia tysiące widzów. Niestety w dobie wielkich zmian ustrojowych ostatniego dziesięciolecia XX wieku zostały zachwiane proporcje między główną ideą pokazu, a tak zwaną oprawę, przez co impreza zaczęła być traktowana jak zwyczajny festyn ludowy. W końcu lat 90 opracowano program odnowy „Dymarek ” i nawiązania do dawnych tradycji, gdzie głównym elementem pokazu był starannie wyreżyserowany wytop żelaza. Stworzono wokół przygotowań do tej imprezy przychylny klimat, co pozwoliło organizatorom zmienić formułę tego przedsięwzięcia.