Mikołajki

Mikołajki szeroko znane miasto położone w północno – wschodniej części Polski, w województwie warmińsko – mazurskim, nad Jeziorem Mikołajskim i Jeziorem Tałty. Charakterystyczny dla tego regionu jest fakt, iż pierwotnie w tym miejscu zlokalizowana była staropruska osada. Warto pamiętać, że w pobliżu Mikołajek znajduje się również Mazurski Park Krajobrazowy w dwoma popularnymi atrakcjami, jakimi są Puszcza Piska oraz rzeka Krutynia. Mikołajki zyskały prawa miejskie w 1726 roku, a ich nazwa wywodzi się od kościoła św. Mikołaja, który wzniesiony został w XV wieku.

Mazury – to jeden z najpopularniejszych polskich regionów  z jeziorami i lasami . Piękna przyroda, wspaniałe krajobrazy, atrakcje i zabytki.

Mazury słyną z pięknych krajobrazów, w których dominują jeziora, lasy i pagórki,  zabytki, stanowią doskonałe miejsce wypoczynku

Lista najciekawszych atrakcji na Mazurach
Twierdza Boyen
Twierdza Boyen znajduje się w Giżycku pomiędzy jeziorami Kisajno i Niegocin. Wybudowana została w latach 1844-1856 z polecenia króla Prus Fryderyka Wilhelma IV jako główny element pruskich umocnień na wschodzie, mających bronić państwo przed Rosją.

 Święta Lipka
Święta Lipka to wieś położona w gminie Reszel w powiecie kętrzyńskim. Znajduje się tutaj jedno z najbardziej znanych polskich sanktuariów – Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce, nazywane czasami nawet „Częstochową Północy”. 

Mamerki
W Mamerkach – niezamieszkałej osadzie leśnej znajdującej się na terenie gminy Węgorzewo – położony jest duży kompleks zniszczonych bunkrów niemieckich z okresu II wojny światowe

Mosty w Stańczykach
W okolicy wsi Stańczyki, położonej w gminie Dubeninki nad rzeką Błędzianką, znajdują się dwa wiadukty kolejowe – jedne z najwyższych w Polsce. Most południowy wybudowano w latach 1912-1914, natomiast most północny w roku 1918. Stanowiły one fragment linii kolejowej z Chojnic przez Czersk, Gołdap aż na Litwę. 

 

Zamek w Nidzicy
W Nidzicy  nad rzeką Nida znajduje się znany gotycki zamek. Położony jest on na lewym brzegu rzeki na wzgórzu na wschód od centrum miasta.

Zwalony most – Kruklanki
W okolicach  wsi Kruklanki w powiecie giżyckim, znajdują się ruiny jednej z większych budowli kolejowej na Mazurach – mostu kolejowego „Grądy Kruklaneckie” nad rzeką Sapiną, zwanego potocznie „zwalonym mostem”


Wilczy Szaniec w Gierłoży
Wilczy Szaniec (Wolfsschanze), położony w lesie Gierłowskim, na wschód od wsi Gierłoż, był jedną z kilku kwater głównych Adolfa Hitlera – wodza Trzeciej Rzeszy

 Ruiny Zamku w Szczytnie
W położonym w Szczytnie jednymi z najbardziej znanych i rozpoznawalnych zabytków są ruiny zamku zlokalizowanego pomiędzy jeziorem Długim a jeziorem Domowym Małym.

Zamek Ryn
W powiecie giżyckim w centrum miasteczka Ryn, pomiędzy Jeziorem Ryńskim a Ołów, na wzniesieniu znajduje się duży pokrzyżacki zamek, którego początki sięgają drugiej połowy XIV wieku