Źródełko Świętego Franciszka

Jest w województwie świętokrzyskim cudowne miejsce, gdzie z ziemi wypływa równie cudowne źródełko. To miejsce znajduje się w Świętej Katarzynie. Jak głosi lokalna legenda, jego woda ma ponoć właściwości lecznicze – dobrze robi na oczy, poza tym sprzyja poczęciu męskiego potomka.

Źródełko można znaleźć przy drodze wiodącej na Łysicę, nieopodal drewnianej kapliczki św. Franciszka.

Związana jest z nim legenda o zamku na szczycie Łysicy, w którym miały mieszkać dwie siostry. Starsza, zakochana w pięknym rycerzu, zapragnęła mieć zamek tylko dla siebie i postanowiła zgładzić młodszą. Nie zdążyła jednak zrealizować planu, bo rozpętała się burza i piorun strzelił w zamek, grzebiąc w ruinach złą siostrę i jej kochanka. Tak według ludowych wierzeń miało powstać gołoborze. Młodsza siostra, która w czasie burzy spacerowała po lesie, zalała się łzami na widok zniszczonego zamku i właśnie jej łzy zasiliły cudowne źródełko u stóp Łysicy.

Kapliczka oraz źródełko świętego Franciszka to wspaniałe miejsce na krótki odpoczynek. Drewniana kapliczka pochodzi z XIX w. Wzniesiono ją w stylu charakterystycznym dla budownictwa świętokrzyskiego. W pobliżu głównej drogi stoi murowana 'kapliczka Żeromskiego’ – przyszły pisarz nabazgrał na ścianie swoje nazwisko: podpis widoczny jest do dziś.