W Ostrowcu Świętokrzyskim można znaleźć Krzemionki Opatowskie. Zespół prehistorycznych kopalń krzemienia pasiastego znajdujący się w Krzemionkach Opatowskich to jeden z najciekawszych tego typu obiektów. Nie tylko w województwie czy w Polsce, ale przede wszystkim na świecie. Znajdują się tu bowiem doskonale zachowane hałdy górnicze, a szczególnie podziemne kopalnie, które pomimo upływu wielu tysięcy lat zachowały się w niemal niezmienionym stanie. Zostały odkryte przez geologa Jana Samsonowicza w 1922 roku.
W Krzemionkach koło Ostrowca Świętokrzyskiego znajduje się największy na świecie kompleks pradawnych kopalń krzemienia pasiastego z okresu neolitu. Ze względu na swoją wyjątkowość i znaczenie teren kopalń został objęty ochroną. W 1995 roku powołano tu rezerwat archeologiczny i przyrodniczy, który posiada jednocześnie status Pomnika Historii. W Muzeum i Rezerwacie Archeologiczno-Przyrodniczym można zwiedzić podziemne korytarze, zobaczyć wioskę sprzed ponad 4 tysięcy lat oraz poznać prehistoryczne sposoby wyrobu narzędzi i broni. Na przestrzeni kilku kilometrów rozciągają się tysiące pionowych szybów. Spacerując podziemnymi tunelami możemy poznać warunki pracy dawnych górników i podziwiać pozostawione przez nich rysunki naskalne wykonane węglem z łuczyw.
W muzeum można zobaczyć zrekonstruowany warsztat rzemieślniczy, w którym można obejrzeć pradawną technikę wydobycia i obróbki krzemienia. Tysiące lat temu używano go do wzniecania ognia i tworzenia narzędzi i broni, na przykład siekier. Niektóre wyroby miały również znaczenie symboliczne i religijne. Krzemień pasiasty zyskał miano polskiego diamentu i jest obecnie wykorzystywany przy produkcji biżuterii.
Krzemionki Opatowskie to miejsce niezwykle ciekawe i z pewnością warto je zobaczyć.